462 Squadron.com

A tribute to the Crew of Halifax III, NA-240, Z5-V

466-462 Squadron Association Crest
Home Crew 59
NA240 Z5-V
Locations Halifax III Crash Details
NA240 Z5-V
Log book
R/AG Crew 59
Squadron Crews
Site Map Other Personnel Memorials Acknowledgements Contact Latest News Site updated
6 March 2019
Crew 03, Pilot James Thomas Brophy – 462 Squadron RAAF

Crew 03, 462 Squadron, Desmond Allan RYAN, Wesley Colwyn LEWIS, Hedley Richard Philip DAVID, S J BARLEY, Conrad Frederick FONTAINE, James Thomas BROPHY, Ronald Keith LAUMAN.
From the 466-462 Squadrons' Association, Sydney

Crew 03 of 462 Squadron, previously Crew 121 of 466 Squadron, outside the Respirator Workshop, Driffield; photographed sometime on or after 20 August 1944, based on Brophy's rank of S/Ldr.

Back, L to R: Wireless Operator F/Sgt RYAN, Rear Gunner F/Sgt LEWIS, Mid-Upper Gunner F/Sgt DAVID, Flight Engineer Sgt BARLEY.
Front, L to R: Bomb Aimer F/Sgt FONTAINE, Pilot S/Ldr BROPHY, Navigator F/O LAUMAN.

 

Crew 03, 462 Squadron, Driffield, Yorkshire

Pilot: James Thomas BROPHY, 418734 RAAF
Navigator: Ronald Keith LAUMAN, 426354 RAAF
Bomb Aimer: Conrad Frederick FONTAINE, 418744 RAAF
Wireless Operator: Desmond Allan RYAN, 419341 RAAF
Mid-Upper Gunner: Hedley Richard Philip DAVID, 427808 RAAF
Rear Gunner: Wesley Colwyn LEWIS, 419817 RAAF
Flight Engineer: S J BARLEY, 1894497 RAF (VR?)

Crew 03 of 462 Squadron, Driffield, from 20 August to November 1944.

Previously Crew 121 of 466 Squadron, Driffield, from late May to 20 August 1944.

Four of this crew were posted FROM 462 Squadron in November 1944, one in December, and one not listed. Only Pilot Brophy relocated with the Squadron from Driffield to Foulsham, on 29 December 1944.

Links to Additional Crew Information; and Crew Ops at 466 Squadron;
Crew Ops at 462 Squadron; Honours and Gallantry Awards.

Reference sources – Australian WW2 Nominal Roll; National Archives of Australia (A9300 RAAF Service Files, 462 Squadron Operational Record Book, 462 Squadron Ops Summary, Movement of 462 Squadron Series A2217), Australian War Memorial; London Gazette.
Book – Brave and True (2nd Ed'n., 2007) by Stan Parker and John McManus;
Thanks also to John McManus for the crew photo from the 466-462 Squadrons' Association Archives.

 

 

James Thomas BROPHY, 418734 RAAF, at enlistment June 1942, later 462 Squadron.LAC James Thomas BROPHY, 418734 RAAF, under training late 1942, later 462 Squadron.
National Archives of Australia: A9300, 418734

Above left: James Thomas BROPHY, at enlistment June 1942.
Above right: LAC James Thomas BROPHY, under training in Course 29 (P) at 1 EFTS, September to December 1942.

 

Pilot

Name: James Thomas BROPHY (Jim)
Service: Royal Australian Air Force
Service Number: 418734
Date of Birth: 20 January 1914
Place of Birth: Tinamba, Victoria
Date of Enlistment: 19 June 1942
Place of Enlistment: Melbourne, Vic
Next of Kin: Thomas BROPHY
Date of Discharge: 30 November 1945
Rank at Discharge: Flight Lieutenant
Posting at Discharge: 21 Operational Training Unit, UK
Honours and Gallantry: Distinguished Flying Cross
Return to top

Navigator

Name: Ronald Keith LAUMAN
Service: Royal Australian Air Force
Service Number: 426354
Date of Birth: 01 December 1921
Place of Birth: Laidley, Queensland
Date of Enlistment: 20 June 1942
Place of Enlistment: Brisbane, Qld
Next of Kin: Grace LAUMAN
Date of Discharge: 18 September 1945
Rank at Discharge: Flight Lieutenant
Posting at Discharge: 74 Base, UK
Return to top

 

Bomb Aimer

Name: Conrad Frederick FONTAINE
Service: Royal Australian Air Force
Service Number: 418744
Date of Birth: 06 May 1913
Place of Birth: Brighton, Vic
Date of Enlistment: 19 June 1942
Place of Enlistment: Melbourne, Vic
Next of Kin: Corneilius FONTAINE
Date of Discharge: 25 January 1946
Rank at Discharge: Flying Officer
Posting at Discharge: 20 Operational Training Unit, UK
Return to top

 

Desmond Allan RYAN, 419341 RAAF, at enlistment July 1942, later 462 Squadron.
National Archives of Australia: A9300, 419341

Desmond Allan RYAN, at enlistment July 1942.

Wireless Operator

Name: Desmond Allan RYAN (Des)
Service: Royal Australian Air Force
Service Number: 419341
Date of Birth: 13 March 1922
Place of Birth: Coburg, Vic
Date of Enlistment: 18 July 1942
Place of Enlistment: Melbourne, Vic
Next of Kin: Victor RYAN
Date of Discharge: 08 September 1945
Rank at Discharge: Flying Officer
Posting at Discharge: 21 Operational Training Unit, UK

Des RYAN may also be seen in the Wedding photo of Nav Clarke of Cuttriss Crew 07, Best Man Pilot Cuttriss.
Return to top

 

Hedley Ricard Philip DAVID, 427808 RAAF, at enlistment October 1942, later 462 Squadron.
National Archives of Australia: A9300, 427808

Hedley Richard Philip DAVID, at enlistment October 1942.

 

Mid-Upper Gunner

Name: Hedley Richard Philip DAVID
Service: Royal Australian Air Force
Service Number: 427808
Date of Birth: 08 October 1923
Place of Birth: Perth, Western Australia
Date of Enlistment: 06 October 1942
Place of Enlistment: Perth, WA
Next of Kin: Arvona DAVID
Date of Discharge: 20 February 1946
Rank at Discharge: Flying Officer
Posting at Discharge: 21 Operational Training Unit, UK
Return to top

 

 

 

Rear Gunner

Name: Wesley Colwyn LEWIS
Service: Royal Australian Air Force
Service Number: 419817
Date of Birth: 14 January 1924
Place of Birth: Melbourne, Vic
Date of Enlistment: 24 November 1942
Place of Enlistment: Melbourne, Vic
Next of Kin: Frank LEWIS
Date of Discharge: 14 September 1945
Rank at Discharge: Warrant Officer
Posting at Discharge: 1651 Communications Unit

LEWIS may also be seen in a group photo of 4, with Rennick, Rahaley of Cuttriss Crew 07, and Orchard of Lane Crew 05, all Warrant Officers, April 1945 or later (?).
Return to top

 

 

Flight Engineer

Name: S J BARLEY
Service: Royal Air Force (VR ?)
Service Number: 1894497
Date and Place of Birth: ......
Date and Place of Enlistment: ...... **
Next of Kin: ......
Date, Rank and Posting at Discharge: ......

BARLEY may be one of the unidentified airmen in the group photo of Flight Engineers at Driffield, which was taken about 08, or 09, or 10 November 1944. The crew's last Op was on 02 November. He was not listed in postings FROM 462 Squadron in November or December 1944 (as expected due to his Ops total), or at any later time. He was not named in the personnel list for transfer to Foulsham on 29 December 1944. If you assist with identification or additional information, please make contact.

** From the website http://www.ab-ix.co.uk/rfc_raf.pdf which details RFC and RAF Service Numbers: No. 1890001 to No. 1899799 were allocated from January 1943 at Euston. This batch includes 1894497 for BARLEY. Return to top

Additional Crew Information
At the time of writing for site renewal on 06 March 2019, only the RAAF Service Files for Pilot BROPHY and Wireless Operator RYAN had been digitised at the National Archives of Australia. Mid-Upper Gunner DAVID's file had not been digitised, however his enlistment photo from the file was available. Only basic information is therefore known about four of the RAAF crew members, and RAF Flight Engineer Barley. If you can assist with photos or information, please make contact.

Crew Formation and History – taking known information from the two RAAF files, the following could be surmised ...

November 1943 – Crew formation at 27 Operational Training Unit (27 OTU) Lichfield; training in Wellington aircraft;
BROPHY and RYAN both posted to 27 OTU on 09 November 1943.

March 1944 – Crew posted to 41 Base, 1652 Heavy Conversion Unit (1652 HCU), Marston Moor, training in Halifax II aircraft;
BROPHY and RYAN both posted to 1652 HCU on 22 March 1944.

May 1944 – Crew posted to 466 Squadron for Operational Duties, flying Halifax aircraft;
BROPHY posted to 466 on 20 May and Ryan on 21 May 1944.

August 1944 – Crew posted TO 462 Squadron Driffield for Operational Duties, flying Halifax III aircraft.
BROPHY and RYAN both posted to 462 on 20 August 1944.
Brophy was at the rank of Flight Lieutenant, with promotion to Acting Squadron Leader when he was immediately appointed as Flight Commander and took charge of "A" Flight on 20 August 1944.
LAUMAN held the rank of Flying Officer.
FONTAINE, RYAN, LEWIS and DAVID were all Flight Sergeants, and BARLEY was a Sergeant.

25 August 1944 – Crew's first Op with 462 Squadron

There were some naming discrepancies in the ORB – LAUMAN also recorded as LEHMANN;
D A RYAN with initials D S and L A; W C LEWIS as W T, and also once over-typed from W S;
H R P DAVID was usually recorded as H R, and once as H R P DAVIS.

The crew appears to have been a very stable and permanent crew with no substitutions of any crew members, either at 466 Squadron (crew list and Ops in later section) or at 462 Squadron. The only crew changes, for three Ops at 462 Squadron, were the addition of 2nd Pilots on their first flights.
RYAN had flown 2 Ops with another crew at 466 Sqdn, as his RAAF Service File lists 28 Ops there, not 26.
MU/AG H R P DAVID flew with the Jackson crew at 462 Squadron, on one Op to Essen on 23 October 1944.

02 November 1944 – Crew's last Op with 462 Squadron.

November 1944 – Posted FROM 462 Squadron – F/O LAUMAN, F/Sgt LEWIS and F/Sgt DAVID, their rank unchanged; and P/O FONTAINE who had been Commissioned during his service at 462 Squadron.
December 1944 – Posted FROM 462 Squadron – P/O RYAN who had been Commissioned during his service at 462 Squadron.
29 December 1944 – S/Ldr BROPHY, as Flight Commander in charge of 20 aircraft, relocated with 462 Squadron to Foulsham.
As mentioned previously, there was no record in the ORB for F/Eng S J BARLEY's Posting FROM 462 Squadron. There are no further Ops recorded for him after 02 November 1944, and he was not listed with the personnel who transferred to Foulsham on 29 December. It is presumed that he was posted out as "Tour expired" sometime in November or December 1944. He does not re-appear in 466 Squadron with a different crew.

Brophy and Ryan both ended up at 21 OTU, Moreton-in-Marsh for Instructional Duties. Where the other crew members were posted is not yet known.

Brophy and his usual crew carried out 26 Ops with 466 Squadron, Driffield, and a further 9 Ops with 462 Squadron, Driffield, thus taking their Tour total to 35. Brophy's Service File records his personal Op total as 37, so may include Ops he carried out as a 2nd PIlot. Ops details in later sections.
Return to top

Pilot: James Thomas BROPHY (Jim), 418734 RAAF

20 December 1941 – Enrolled in the RAAF Reserve, 1 Recruiting Centre, (1 RC) Melbourne; Aircrew Reserve No 7839; age 27 years 11 months; civil occupation Architect at a named business address in Swanson St, Melbourne; results for vision, colour vision and hearing included; other details identical with enlistment in June 1942.

19 June 1942 – Enlisted in RAAF at 1 RC, Melbourne (see enlistment photo in previous section)
Age 28 years 4 months; born Tinamba Vic; Single, British, Roman Catholic; next-of-kin his father Thomas BROPHY, of same address, Coburg; no civil convictions; no previous armed forces service; height 5 ft 10¼ inches; weight 161 lb (11 st 7 lb / 73 kg); fair hair and complexion, hazel eyes; freckles shoulders; Medical Classification A1B.
Educational and Special qualifications – High School Intermediate and Leaving Certificates;
Diploma of Arts; Diploma of Architectural Design;
Civil Occupation prior to enlistment – Architect / Architectural Drafting Work Supervisor

19 June 1942 – Mustered as Aircrew V
19 June 1942 – Classified as Aircraftman 2 (AC2) on enlistment
19 June 1942 – Posted to 4 Initial Training School (4 ITS) Victor Harbour, South Australia, for Aircrew Course 29 (P)

10 August 1942 – Re-mustered as Aircrew V (P)

11 September 1942 – Completed Aircrew Course 29 (P) at 4 ITS, "Pass" result
12 September 1942 – Re-mustered as Aircrew II (P)
12 September 1942 – Promoted to Leading Aircraftman (LAC)

24 September 1942 – Posted to 1 Elementary Flying Training School (1 EFTS), Parafield, South Australia, for Aircrew Course 29 (P) (see LAC photo in previous section)
12 December 1942 – Completed Aircrew Course 29 (P) at 1 EFTS, "Pass" result

20 December 1942 – Posted to 6 Service Flying Training School (6 SFTS), Mallala, South Australia, for Aircrew Course 29 (P)

06 April 1943 – Received Flying Badge, at 6 SFTS
07 April 1943 – Granted a Commission
08 April 1943 – Promoted to the rank of Pilot Officer (from the rank of LAC, thereby passing over the usual qualification, then promotion sequence of Sergeant, Flight Sergeant and Warrant Officer).

12 April 1943 – Posted to 1 Embarkation Depot (1 ED), Ascot Vale, Melbourne, Victoria
28 April 1943 – Posted to 2 ED, Bradfield Park, Sydney
04 May 1943 – Entrained from Sydney to Brisbane
05 May 1943 – Detrained in Brisbane
05 May 1943 – Attached to RAF (UK) and posted as Supernumerary to 11 PDRC
06 May 1943 – Embarked from Brisbane for USA, on USAT "William A Holbrook" (? ship's name not fully legible)
23 May 1943 – Disembarked at San Francisco
28 May 1943 – Entrained to Barracks Camp Myles Standish (Massachusetts, departure details not included but possibly from there to Halifax, Nova Scotia to embark for the UK)

07 July 1943 – Disembarked in UK, at Glasgow (probably at Gourock, then by train via Glasgow to Brighton)
08 July 1943 – Posted to 11 Personnel Despatch & Reception Centre (11 PDRC), Brighton, UK
July 1943 – Additional person for notification in event of casualty – Miss N Hughes, of Brunswick, Vic

07 August 1943 – Posted to 3 (Pilot) Advanced Flying Unit (3 (P) AFU), South Cerney, advanced flying training, until 09 November 1943
09 August 1943 – Attached to ECFS, Hullavington
14 September 1943 – Attached to 1531 BAT Flight
08 October 1943 – Promoted to the rank of Flying Officer
26 October 1943 – Attached to 1540 BAT Flight, until 01 November 1943

09 November 1943 – Posted to 27 Operational Training Unit (27 OTU), Lichfield, crew formation and operational training

20 January 1944 – Attached to 1652 Heavy Conversion Unit (1652 HCU), Marston Moor

22 March 1944 – Posted to 41 Base, 1652 HCU, Marston Moor, for conversion training (possibly also with training at Acaster Malbis)
30 March 1944 – Attendance in a District Court-martial at Base Station Driffield (no details of who else attended, who was charged, reasons for charge, whether Brophy's attendance was required for the prosecution or for the defence, and no results of court-martial).

20 May 1944 – Posted to 466 Squadron, Driffield for operational duties

30 June 1944 – Appointed to rank of Acting Flight Lieutenant

20 August 1944 – Posted to 462 Squadron, Driffield for operational duties
20 August 1944 – Appointed as Flight Commander in charge of 'A" Flight
20 August 1944 – Appointed to rank of Acting Squadron Leader

08 December 1944 – Award of Distinguished Flying Cross (see later section for details and Citation)

07 February 1945 – Posted to 21 OTU, Moreton-in-Marsh, for Instructional Duties
07 February 1945 – Termination of Appointment as Acting Squadron Leader
08 February 1945 – Re-appointed as Acting Flight Lieutenant
08 February 1945 – Attached to OATS, RAF College, Cranwell, for 22 Junior Comd. Course, until 28 February 1945
28 February 1945 – Completed 22 Junior Comd. Course
28 February 1945 – Posted to BATS, 11 PDRC

11 March 1945 – 5 R/E Conversion Course at 7 FTS, until 26 March 1945

08 April 1945 – Promoted to the rank of Flight Lieutenant

22 Jun 1945 – Posted to 11 PDRC, for repatriation to Australia

14 September 1945 – Embarked from UK, for repatriation to Australia

17 October 1945 – Disembarked from "Stratheden", ex-United Kingdom
17 October 1945 – Posted to 1 Personnel Depot (1 PD), Melbourne, ex overseas
18 October 1945 – Recreation Leave, 7 days, to 24 October 1945
25 October 1945 – Special Leave, 30 days to 23 November 1945

30 November 1945 – Appointment terminated on Demobilisation at 1 PD, Melbourne

25 January 1946 – Received from RAAF – Airman's Certificate of Service and Discharge, and Officer's Certificate of Service, No 9393; home address at Coburg, Vic.

Medals – Distinguished Flying Cross, 1939-45 Star; France and Germany Star; Defence Medal; eligible for Returned from Active Service Badge
General Conduct Sheet – "Certified No Entry" for each posting 4 ITS, 1 EFTS, and 6 SFTS

Flying Training, Australia
1 EFTS, Aircraft DH82, 65 hours
6 SFTS, Aircraft Anson, 127 hours

Advanced Flying Training UK
3 (P) AFU, South Cerney, Aircraft Oxford, 85 hours
27 OTU, Lichfield, Aircraft Wellington X, 93 hours
1652 HCU, Marston Moor, Aircraft Halifax II, 47 hours
Special Course – single engine conversion. Peterborough, Aircraft Master/Spitfire, 10½ hours

Operational Flying Duties
466 and 462 Squadrons, Driffield and Foulsham, 37 Ops in aircraft Halifax III, 160 hours as 1st Pilot, 6½ hours as 2nd Pilot.

Instructional Flying Duties
21 OTU Moreton-in-Marsh, Aircraft Wellington X, 39 hours as Pilot, 44 hours as 2nd Pilot

No other details known of his post-war occupation or family life. Please make contact if you can assist.
Return to top

Wireless Operator: Desmond Allan RYAN (Des), 419341 RAAF – some dates vary by a few days, for the same entry on different documents

18 Sep 1941 – Enrolled in the RAAF Reserve, 1 Recruiting Centre, (1 RC) Melbourne; Aircrew Reserve No 4535; age 19 years 6 months; civil occupation railway employee at North Melbourne Locomotive Sheds; results for vision, colour vision and hearing included; except for weight, all other details identical with enlistment in July 1942; Medical Classification A1B;A3B.

18 July 1942 – Enlisted at 1 RC, Melbourne (see enlistment photo in previous section)
Age 20 years 4 months; single, Railway Employee (Fireman); British, Roman Catholic; no civil convictions; no previous armed forces service; height 5 ft 9 inches; weight 147 lb (10 st 7 lb / 66.7 kg); fair/medium hair and complexion, hazel eyes; scars on right eyebrow and right knee; Medical Classification A1B; next-of-kin – father, Victor RYAN of Footscray, Vic.
Educational – Merit Certificate from Our Lady's Convent, Woodend, Vic; 18 months at Marist Brothers College, Kyneton, Vic.

18 July 1942 – Mustered as Aircrew V
18 July 1942 – Classified as AC2 on enlistment
18 July 1942 – Posted to 1 ITS, Somers, Vic

11 Sep 1942 – Re-mustered as Aircrew V (G)
12 Sep 1942 – Promoted to LAC
15 Sep 1942 – Posted to 2 Wireless and Gunnery School (2 WAGS), Parkes, NSW
17 Sep 1942 – Commenced Course 30 (G) at 2 WAGS

03 March 1943 – Completed Course 30 (G), Passed,
03 March 1943 – Received Wireless Badge at 2 WAGS
04 March 1943 – Re-mustered as Aircrew II (G)
08 March 1943 – Posted to 2 Bombing and Gunnery School (2 BAGS), Port Pirie, South Australia
08 March 1943 – Commenced Course 30 Air Gunners at 2 BAGS,
31 March 1943 – Completed Course 30 Air Gunners, Passed

01 April 1943 – Received Air Gunner's Badge at 2 BAGS
01 April 1943 – Re-mustered as Wireless Operator Air Gunner (WOAG)
01 April 1943 – Promoted to Sergeant
02 April 1943 – Posted to 1 ED, Ascot Vale, Melbourne
24 April 1943 – Marriage, wife Alison Emily RYAN next-of-kin; father now listed as person to be notified in event of casualty
28 April 1943 – Posted to 2 ED, Bradfield Park Sydney

05 May 1943 – Embarked from Brisbane for UK

07 July 1943 – Disembarked in UK
07 July 1943 – Attached to RAF
07 July 1943 – Posted to 11 PDRC, Brighton

10 Aug 1943 – Posted to 9 (O) AFU, Llandwrog, Wales

01 Oct 1943 – Promoted to Flight Sergeant

09 Nov 1943 – Posted to 27 OTU, Lichfield, crew formation and operational training

11 March 1944 – Re-mustered as Wireless Operator (Air)
22 March 1944 – Attached to Aircrew School, Driffield until 31 March
22 March 1944 – Posted to 41 Base, 1652 HCU, Marston Moor (possibly also with training at Acaster Malbis)
31 March 1944 – Attached to 1652 HCU, until 20 May 1944

21 May 1944 – Posted to 466 Squadron, Driffield for operational duties (also listed as 20 May)

20 August 1944 – Posted to 462 Squadron, Driffield for operational duties

18 Sep 1944 – Granted a Commission
19 Sep 1944 – Promoted to the rank of Pilot Officer

20 Dec 1944 – Posted to 43 Base, Driffield
05 Jan 1945 – Posted to 21 OTU, Moreton-in-Marsh, for Instructional Duties

19 March 1945 – Promoted to Flying Officer
25 April 1945 – Posted to 11 PDRC as Supernumerary, for repatriation to Australia
25 April 1945 – RAF Report on role as Pilot Officer, Instructional, age 23, for Repatriation – "Satisfactory, of temperate habit. An average Officer with sound technical knowledge."

20 June 1945 – Disembarked in Sydney, ex-UK (also listed as 30 June)
20 June 1945 – Posted to 2 PD, Sydney
29 July 1945 – Posted to 1 PD, Melbourne; 67 days pay granted in lieu of leave

08 Sep 1945 – Discharged; "Transferred to Reserve, surplus to Present Personnel Requirements";
home address Footscray, Vic

10 Oct 1945 – Received from RAAF, Airman's Certificate of Service and Discharge; Officer's Certificate of Service, No 4119

Medals – 1939-45 Star; France and Germany Star; Defence Medal; War Medal 1939-45; Australian Service Medal; Returned from Active Service Badge
General Conduct Sheet – "Certified No Entry" for all postings
Service Conduct Sheet – "Certified No Entry"

Flying Training, Australia
2 WAGS, Parkes, Wackett Trainer, 28 hours 35 m
2 BAGS, Port Pirie, Fairey Battle, 13 hours 55 m

Advanced Flying Training, UK
9 (O) AFU, Llandwrog, Avro Anson, 32 hours 35 m
27 OTU Lichfield, Vickers Wellington, 95 hours 30 m
1652 HCU Marston Moor, Handley Page Halifax II, 46 hours 20 m

Operational Flying Duties, UK
466 Squadron Driffield, Halifax III, 28 Ops, 128 Hours 50 m
462 Squadron Driffield, 9 Ops Halifax III, 33 hours 20 m
Total 37 Ops

Non-Operational or Instructional Flying
466 Squadron Driffield, Halifax III, 15 Hours 35 m, Non-Operational
462 Squadron Driffield, Halifax III, 9 hours 50 m, Non-Operational
21 OTU Moreton-in-Marsh, Aircraft Wellington X, 45 hours 15 m, Instructional

14 Nov 1950 – Application for Commission in RAAF Reserve; post-war occupation, Owner of Car Hire Service.

05 November 1977 – Death of Desmond Allan Ryan, aged 55 years; buried at Fawkner; Widow Lois Ryan, North Box Hill, Vic

No other details known of his post-war occupation or family life. Please make contact if you can assist.

Return to top

Crew Ops 466 Squadron, Driffield – sourced from "Brave & True", 2nd Edition, 2007, page 135.

Crew 121, with the same seven crewmen who later Posted TO 462 Squadron.

Crew 121 of 466 Squadron, Driffield, 1944, Pilot James Thomas BROPHY, later 462 Squadron.

Total of 26 Ops, carried out over 11 weeks, many on consecutive nights, all bombing targets.
Op 1 at 466 Squadron, B85 on night of 1/2 June 1944, target Ferme D'Urville
Op 26 at 466 Squadron, B130 on night of 18/19 August 1944, Target Sterkrade
Posted TO 462 Squadron on 20 August 1944
Return to top

Crew Ops 462 Squadron, Driffield from 462 Squadron ORB, and 462 Squadron Ops Summary (NAA File A11385)

The following Table lists Ops for Brophy and his crew.
They had one Op "abandoned by Master Bomber" due to 10/10 cloud cover over target, and heavy icing in clouds. In the ORB, there were no other recorded incidents or problems for any Op they apparently took off, bombed the target, and returned safely. For his skills, Pilot Brophy later received a DFC (see later Honours and Award section for details of Citation).
All Ops were carried out with the full complement of the permanent crew.

Aircraft Code numbers Z5- and Serial Numbers have been cross-referenced with ORB and available log books (e.g. from 462 Squadron veterans). Some of the Aircraft code numbers changed over time.
Times up and down in black are day flights, and times in red are night flights.
Target "Watten x 9" means 9 aircraft tasked from 462 Squadron to the target of Watten, with Brophy's crew being one of those 9 (and so on for the other dates). There is some variation in the spelling of Target names in the original ORB, with the names recorded below as per the ORB.
Code for Op Type – B Bombing. At RAF Driffield, in 4 Group, 462 Squadron did not participate in any Special Duties Ops, i.e. no Radio Counter Measures and no Protective Patrols.

Date Op No A/c Serial Code Z5- Up Down Target Op Type Comments
25/08/1944 1 MZ400 J 1837 2202 Watten x 9 B 2nd Pilot A J RATE; bombed primary target at 2033
27/08/1944 2 MZ400 J 1131 1601 Homberg x 10 B Bombed primary target at 1401, 6/10 to 8/10 cloud cover with ground haze
31/08/1944 3 MZ400 J 1252 1604 La Pourchinte x 8 B 2nd Pilot S J Carthy; Op abandoned by Master Bomber;
10/10 cloud, and heavy icing; all bombs brought back
10/09/1944 4 MZ400 J 1437 1855 Le Havre x 16 B 2nd Pilot G Coleman; bombed primary target at 1707
12/09/1944 5 LW440 B 1632 2033 Munster x 4 B Bombed primary target at 1840
15/09/1944 6 MZ400 J 2225 0353 Kiel x 15 B Bombed primary target at 0115
14/10/1944 7 MZ341 P 0632 1137 Duisburg x 14 B Bombed primary target at 0907
15/10/1944 8 MZ341 P 1717 2137 Wilhelmshaven x 9 B Bombed primary target at 1949
02/11/1944 9 MZ341
or
MZ431
P
or
J
1557 2147 Dusseldorf (sic) x 15 B Bombed primary target at 1928;
Error in ORB aircraft record, listed as MZ341 for Brophy;
MZ341 also listed for Hickey Crew 09; the logbook entry for Hickey's Nav Cockram was "P" (i.e. MZ341);
therefore Brophy & crew were possibly in MZ431 Z5-J
29/12/1944 - NA148 Z - - - - Pilot Brophy, in charge of 20 aircraft, relocated with 462 Squadron from RAF Driffield to RAF Foulsham; 45 minutes flying time; details verified by Brophy's Flight Engineer for that flight, Sgt A A Newstead of Anderson Crew 45; Brophy's crew having been posted from 462 Squadron during November or December 1944, Tour completed.

MZ400 Z5-J failed to return from a night Op to Bochum on 9 October 1944; all seven of Coleman Crew 29 were killed.
LW440 Z5-B photo on the Halifax page (on Ops from 03 September 1944 to 18 November 1944)
MZ341 Z5-P artwork and photo also on Halifax page (on Ops from 25 August 1944 to 02 May 1945)
MZ431 Z5-J photo also on Halifax page (on Ops from 21 October 1944 to 22 April 1945, replacement for MZ400-J)
NA148 Z5-Z photo photo also on Halifax page (on Ops from 29 November 1944 to 16 April 1945
Return to top

Honours and Gallantry Award (sourced from the Australian War Memorial, and London Gazette)

James Thomas Brophy – Award of Distinguished Flying Cross

London Gazette, Issue 36831, Tues 05 December 1944, 4th Supplement Fri 08 December 1944, page 5636
Air Ministry, 08 December 1944
The KING has been graciously pleased to approve the following awards .....
ROYAL AUSTRALIAN AIR FORCE .....
Distinguished Flying Cross
Acting Squadron Leader .....

James Thomas BROPHY (Aus.418734) 462 (R.A.A.F.) Sqn.

Also published in the Commonwealth of Australian Gazette on 20 December 1944, page 2797.

The DFC Card at the Australian War Memorial (copy below), records that S/Ldr James Thomas BROPHY, 418734 RAAF, was presented with his Distinguished Flying Cross by His Majesty, The King, at Buckingham Palace, London, on 10 July 1945.

The Citation on the Card reads ..... "Skill & fortitude in operations against the enemy."

S/Ldr James Thomas BROPHY, 418734 RAAF, award of Distinguished Flying Cross, Gazetted 08 December 1944; presented 10 July 1945; 462 Squadron.
Australian War Memorial, ref RCDIG1068963

The detailed Citation (carbon copy in his RAAF Service File A9300, page 19) is transcribed below.
......... start of Citation transcription, as originally typed.

ROYAL AUSTRALIAN AR FORCE

HONOURS AND AWARDS

DISTNGUISHED FLYING CROSS

SQUADRON LEADER JAMES THOMAS BROPHY (418734)

CITATION:

           Squadron Leader Brophy has completed numerous
operations against the enemy in the course of which he has
invariably displayed the utmost fortitude, courage and devotion to duty.

           

PRIVATE ADDRESS: 2 Station Street, COBURG, Vic.

......... end of Citation transcription.

 

Return to top

Back_button to Squadron Crews UK
Copyright © E.M.A.Hibberd 2010 - 2019.